Гормони маніпуляцій

На будь-які людські дії так чи інакше впливає загальний гормональний фон. Науково доведено, що рівень гормонів та нейромедіаторів суттєво впливає на поведінку і прийняття рішень.

Деякі гормонироблять нас сконцентрованішими і раціональнішими. Наприклад, підвищення рівня серотоніну покращує пізнавальну здатність. Проте є і гормони, які можуть бути на користь політику і допомагати його маніпуляціям.

Ми розповімо про три гормона і те, як вони впливають на сприйняття і прийняття рішень.

 

Дофамін

Lофамін (або допамін) – речовина групи фенілатіламінів. Важко переоцінити роль дофаміну в організмі людини – як серотонін, він виступає як нейродедіатор і гормона одночасно.

Дослідження показують, що вироблення дофаміну починається ще в процесі очікування задоволення. Також дофамін активно бере участь в процесі прийняття людиною рішень. Це пов’язано з тим, що дофамін відповідає за “почуття нагороди”, яке часто дозволяє прийняти рішення, обмірковуючи ту чи іншу дію ще на підсвідомому рівні.

Спосіб спровокувати вироблення дофаміну – це обіцяти щось позитивне, що станеться у майбутньому. Чим простішою і зрозумілішою буде обіцянка, тим сильнішою буде реакція мозку. Це, в тому числі, пояснює і схильність популістів обіцяти надзвичайно прості для сприйняття, але малоймовірні на практиці речі (п’ятиметрова стіна на кордоні з Мексикою чи долар по 8).

 

Адреналін та норадреналін

Адреналін – найважливіший гормон, який реалізує реакції типу «бий або біжи». Його секреція різко підвищується при стресових станах, прикордонних ситуаціях, відчутті небезпеки, при тривозі, страху.

Норадреналін – гормон і нейромедіатор. Норадреналін також підвищується при стресі, шоці, травмах, тривозі, страху, нервовому напруженні.

Вважається, що норадреналін – гормон люті, а адреналін – гормон страху. Норадреналін викликає в людині відчуття злості, люті, вседозволеності. Адреналін і норадреналін тісно пов’язані один з одним. У надниркових залозах адреналін синтезується з норадреналіну.

Підвищений рівень адреналіну або норадреналіну суттєво знижує когнітивні здатності, наявні ресурси організм намагається спрямувати на готовність до фізичної загрози, наприклад, збільшується кровообіг у м’язах і зменшується приток крові до мозку.

Задача маніпулятора – налякати і розлютити слухача, тоді приток гормонів заважатиме раціонально оцінювати його заклики і зробить його більш схильним погоджуватись з необдуманими, радикальними ідеями.

 

Окситоцин

Окситоцин – гормон і нейротрансмиттер гіпофіза. В ході декількох експериментів, з’ясувалося, що окситоцин збільшує ступінь довіри до конкретної людини. Окситоцин також бере участь у формуванні зв’язків між людьми.

Не дивно, що маніпулятори намагаються згуртувати своїх прихильників у групи і полюбляють масові заходи. Нагадування про спільність, об’єднання також, ймовірно, може викликати збільшення рівня окситоцину. Що, в свою чергу, сприяє встановленню більш довірливого відношення.

Залишити відповідь