Ілюзія підтримки: як працює липова соціологія

Якщо реальні заміри настроїв населення не подобаються політикам, вони можуть просто замовити одну з численних фейкових соціологічних служб. Аналітики громадської організації «Тексти» нарахували аж 79 компаній, які надавали такі послуги.

Їх опитування рідко зустрінеш у міжвиборчий період. Але під час виборів вони щедро збирають гроші партій та кандидатів, які хочуть зімітувати перед виборцями картину власної популярності.

Як ми говорили, для людини є звичним зважати на те, наскільки прийнятний буде її вибір. Під час виборів імітація популярності має і додаткове значення – навіть деякі реальні симпатики партії чи кандидата можуть не проголосувати за нього, якщо будуть переконані, що він є непрохідним.

Найцікавіший випадок трапився з партією Наталії Королевської «Україна вперед». Тоді технологи найняли цілу плеяду псевдосоціологічних компаній, чиї назви не скажуть нічого реальним соціологам: Нью Імідж Маркетинг груп, студія комуікацій ПолітЛаб, Інститут досліджень регіонального розвитку Агентство соціальних комунікацій і Агентство соціологічних досліджень Демоскоп. Усі вони пророкували Королевській 5-7% підтримки та та динаміку зростання підтримки.

Новини про ці опитування платно розміщувались на вебсайтах, про захмарний рейтинг Королевської говорили на Інтері. А коли впливові Київський Міжнародний Інститут Соціології та «Лемократичні ініціативи» оприлюднили своє опитування, де в «Україна вперед» було лише 2,1% підтримки, Королевська навіть пообіцяла засудити соціологів. Дісталось лише «ДемІніціавтивам», хоча інші відомі соціологи («Рейтинг», «Социс») давали схожі дані.

Втім, реальний результат виявився іще меншим – 1,58%. Маніпуляція провалилась.

Аналогічно-завищені результати тими ж псевдосоціологічними компаніями у 2012 році публікувалися про підтримку партії «Наша Україна». Деякі політологи стверджували, що «Наша Україна» виступала технічною партією до Партії Регіонів. Результати – схожі до Наталії Королевської.

У 2015 році схожим шляхом на виборах мера Києва 2015 року пішов Сергій Думчев. Результати настільки ж невтішні.

Усі ці випадки є такими показовими, бо маніпуляція про підтримку населення провалилась. Скільки разів вона вдавалась, особливо на місцевому рівні, – загадка.

Залишити відповідь