Як надлишок інформації робить нас схильними до маніпуляцій

Ми живемо в епоху небаченого інформаційного перевантаження.

Більше половини вчених, які існували за всю історію людства, живуть сьогодні. Більшість книг та статей в історії були опубліковані за останні 30 років. Щороку на ютуб завантажується більше відео, ніж було знято за все ХХ століття. Якщо міряти інформацію бітами, то 95% усієї коли-небудь записаної інформації було опубліковано в останні 5 років. Ми пливемо у відкритому морі інформації і 90% вмісту цього моря – нікому не потрібна інформація.

За оцінками гугл, протягом 2012 року жителями Землі було відправлено 249 мільярдів електронних листів. 78% з них були спамом.

Здавалось би, наш мозок має достатньо потужностей, щоб розібратися з усім цим. Але, насправді, ні. З 90 мільярдів нейронів, які вміщає мозок середньостатистичної людини, тільки 17 припадають на кору, тобто, ту частину, яка відповідає за щось більше, ніж дихання і переварювання їжі.

Інформаційне виснаження працює і в іншу сторону. Психолог Ден Аріелі стверджує: чим складніші завдання стоять перед людиною, чим більше виснаження вини викликають – тим більше вона схильна до обману. У випадку, коли ваша сила волі зношується, вам буде значно складніше регулювати ваші бажання, що може привести до зниження вашої чесності.

Інформаційне перевантаження робить нас самих схильними більше брехати і маніпулювати, але також і поблажливіше ставитись до брехні та маніпуляцій інших.

Дослідник інтернету Ендрю Кін наводить цікаву статистику: ще у 2014 році щохвилини 3 мільярда користувачів інтернету щохвилини відправляли понад 200 мільйонів імейлів, завантажували 70 годин унікального відео на ютуб, публікували 2,5 мільйона записів на фейсбуці і скачували 50 тисяч додатків у айстор. У 2018 році ці цифри будуть в десятки разів більшими.

Проблема в тому, що абсолютна більшість цієї інформації не є ані важливою, ані цікавою.

В умовах постійного інформаційного перевантаження, люди стають в рази більш схильними до того, щоб ними маніпулювали. Чим більше інформації буде отримано, тим більший її відсоток залишиться не до кінця усвідомленим та обдуманим.

У читача/слухача не залишається часу на аналіз та перевірку інформації – лише на споживання. В таких умовах цінність правдивих фактів розмивається, а брехливих або маніпулятивних – багатократно зростає.

Залишити відповідь