Словничок маніпулятора: “знищувати”

Популісту недостатньо сказати, що його опоненти заважають комусь. Зазвичай, він головно заявляє, що вони щось «знищують». Знищують населення, державу, але найчастіше – економіку і її сфери. На думку опозиції, їх знищує влада, на думку влади – опозиція. От і виходить, що усі знищують усе.

Чому політики так часто використовують це слово? Через те, що воно має яскраво-виражений емоційний характер з жорстко-негативним забарвленням. Використання його у контексті своїх політичних суперників кидає тінь на самих цих суперників.

Так працює психологічний механізм фреймінгу – коли повідомлення зчитується зважаючи на контекст, у який воно поміщене. Фреймом для дій політичних суперників стає емоційно-перенасичене слово «знищити».

Тлумачний словник української мови визначає слово знищити як «Вбиваючи, нищачи і т. ін., припиняти існування кого-, чого-небудь, призводити до загибелі, смерті». Нескладно помітити, що у способі, яким послуговуються маніпулятори, не йдеться про припинення існування шляхом смерті.

Вадим Рабіновіч попереджає про скоре знищення спершу молого і середнього бізнесу, а потім і всього народу 

Наступник партії, яка у 2013 році відмовилась від Європейського майбутнього, звинувачує інших у знищенні європейського майбутнього

У депутата опоблоку Долженкова знищують місцеве самоврядування

У Льовочкіна знищують промисловість

У Вілкула знищують ракето-космічну галузь

Березюк говорить про знищення Львова

Гройсман знайшов би спільну мову з Рабіновичем. Будучи керівником Уряду, все одно знаходить тих, хто знищує бізнес

У Добродомова знищують вже свободу слова

І на фінал – генеральний прокурор, у якого люди з відмінними політичними поглядами можуть навіть знищити всю державу

Чи можуть популісти таки використовувати це слово? Ймовірно так, коли повідомляють про знищення українськими солдатами російської військової техніки. Але в описаних випадках – ніяк ні.

Залишити відповідь