Як дізнатися правду? 5 навчальних ресурсів про фактчекінг

«Якби світ і люди в ньому  були досконалі, то журналісти при роботі  могли б  керуватися лише власною думкою»,  — так починаються редакційні настанови Бі-Бі-Сі. Але світ не досконалий, тому, щоб правильно його висвітлювати, варто керуватися журналістськими стандартами. І про один з цих стандартів, а саме про достовірність інформації, буде йти мова.

Достовірність інформації означає якісну перевіреність кожного факту в компетентних щодо цього факту джерелах. Про точну цифру бюджетних витрат логічно запитувати у міністра фінансів і (для балансу) – у голови бюджетного комітету парламенту. Про небезпеки ускладнень, пов’язані з черговим штамом грипу, – доцільно запитувати у лікаря-науковця і у лікаря-практика.

Журналіст повинен завжди перевіряти будь-який факт у кількох компетентних джерелах. А для цього, розбираючись у черговій темі, він повинен чітко визначати компетентність тих чи інших посадовців або експертів.

Але іноді просто надзвичайно складно дізнатися, чи правдива та чи інша новина, чи це брехня. Саме тому ми підготували для вас перелік корисних посилань, що допоможуть відрізняти достовірну інформацію від фейкових та пропагандистських матеріалів.

Як відрізнити факти і вигадку онлайн

«Зараз цікавий час для того, щоб бути журналістом, тому-що, ми маємо мати доступ до усього: до будь-якої події, що відбувається в будь-якому місці і я можу дізнатися це моментально і абсолютно безкоштовно, рівно, як і кожен з вас. Проблема в тому, що коли є така велика кількість інформації, складно знайти щось дійсно потрібне і цінне в цій великій масі» – каже Маркхем Нолан, Senior Director, Growth & Engagement at CBS News, у своєму виступі на ТЕD.

Відео підійде для швидкого ознайомлення з темою перед тим, як зануритись глибше.

Посібник з верифікації

«В наші часи неодмінно потрібно вміти розрізняти справжню інформацію, так само як підтверджувати новини та інші матеріали. Цей довідник надає всі необхідні інструменти для цього і журналістам, і споживачам новин» – Говард Фінберг директор наукових альянсів та партнерств при інституті Пойнтера.

Найкраще друковане україномовне видання на цю тему.

Курс “Верифікація даних в Інтернеті”

Верифікувати або перевіряти інформацію – це корисна навичка не тільки для журналістів та редакторів, а і для всіх тих, хто звик обережно ставитися до заяв політиків або до скандальних заголовків. Цей курс із верифікації допоможе вам самостійно розпізнавати фейки та неправдиву інформацію в Інтернеті.

В програмі курсу – вісім модулів у вигляді відео-лекцій та конспекту. Кожен модуль також передбачає домашнє завдання. На завершення курсу – підсумковий тест.

Чудовий спосіб зглибитись в тему українською мовою.

Курс «Fake News, Facts, and Alternative Facts»

Як ви можете відрізнити достовірну інформацію від «підроблених новин»? Надійна інформація лежить в основі того, що робить ефективну демократію, але багатьом людям складніше відрізнити хорошу журналістику від пропаганди. Це стає більш проблематичним, оскільки люди схильні сприймати прийнятні повідомлення з приводу складних претензій, навіть якщо перші менш об’єктивно заслуговують довіри. Саме Такі питання намагають вирішити автори курсу «Fake News, Facts, and Alternative Facts».

Уроки «First Draft’s Verification Course»

Також для вас є п’ять уроків від «First Draft’s Verification Course» для того, що ви могли ознайомитись з правилами і основами перевірки інформації. Цей курс навчає журналістів з різних куточків світу вже протягом 10 років. Головним ключем для перевірки кожної новини слід вважати «вашого внутрішнього Шерлока Холмса». Варто знати, що в світі не існує такої перевірочної машини, яка б дала вам на 100% правильну відповідь. Саме тому автори курсу вважають, що верифікація це процес, яким слід володіти кожному.

Залишити відповідь