7 міфів про медичну реформу

Міф 1: Медицина стане платною, пацієнтам потрібно буде платити за лікування

Суть реформы – в отмене бесплатной медицины. Видимо, это наследие советского прошлого, а его в нынешней Украине не любят, а потому режут, отменяют, взрывают, уничтожают.
http://rian.com.ua/country/20171027/1028900187/reforma-meditsyny-lyudoedy-dejstvovat.html

Правда: Реформа зберігає принцип безоплатності медичних послуг, а також пропонує реальні механізми відмови від поборів пацієнтів у лікарнях.

Відповідно до реформи, абсолютна більшість медичних послуг залишаться безкоштовними для пацієнтів. Норми про співоплату, про які часто говорять противники реформи, були вилучені з проекту Закону.

Кожна медична послуга справді отримає визначену ціну, проте сплачувати її будуть не пацієнти, а держава напряму лікарні. Принцип оплати за надані послуги і пацієнтів, а не ліжкомісця, який закладений в основу реформи, спрямований на те, щоб краще наповнювати бюджети лікарень, зменшити корупцію, створити конкуренцію між лікарнями і усунути побори в лікарнях як явище.

 

 

Міф 2: Через високі ціни українці не зможуть дозволити собі медичні послуги

Теперь разве что сдать анализ крови и выписать рецепт у семейного врача можно будет бесплатно. За все остальное придется платить, и стоить лечение будет огромных денег.

https://vesti-ukr.com/strana/261581-vrachi-v-panike-kak-medreforma-povlijaet-na-ukraintsev

Переважна більшість медичних послуг стане повністю безкоштовними. Платними стануть тільки виняткові операції (напр., неекстренна стоматологія для дорослих), які і зараз не надаються безкоштовно.

Повністю безкоштовними буде первинний огляд, консультування, невідкладна допомога, огляди, вакцинації, аналізи, супроводження хвороби, невідкладні хірургічні операції тощо. Платними мають стати лише мала кількість неекстренних операцій, як, наприклад, пластична хірургія, косметична стоматологія тощо. Станом на сьогодні пацієнти по факту також не можуть розраховувати на те, щоб отримати такі послуги безкоштовно.

Станом на зараз конкретені ціни на послуги іще не розраховані (ця частина реформи почне працювати лише з 2020 року), а усі оприлюднені розрахунки не відповідають дійсності. Протягом наступного року така вартість буде прораховуватися, але сплачувати ці ціни буде сплачуватись із державного або місцевого бюджету, а не з кишені пацієнта.

 

Міф 3: Внаслідок реформи масово закриватимуться лікарні

Поэтому этот закон, 6327, который правительство называет реформой, приведет к закрытию больниц, до сокращения врачей и к недоступности для людей высокопрофессиональной и качественной медицинской помощи

http://mignews.com.ua/politics/19338017.html

Якщо лікарні матимуть пацієнтів – вони продовжать працювати і зможуть збільшити фінансування. Окремі лікарні без пацієнтів зможуть закритися, але саме їх закриття не передбачене реформою.

Нова модель фінансування медицини передбачає, що лікарні у містах отримуватимуть тим більше коштів, чим більше пацієнтів стоятимуть у них на обліку. Це створюватиме конкурентні умови, адже пацієнти зможуть отримувати послуги не лише у своїх районних поліклініках, а там, де, на їх думку, якісніше надають послуги (в т.ч. у приватних клініках, якщо вони візьмуть участь у державній програмі розподілу коштів).

Відповідно до цього принципу, лікарні, які надаватимуть неякісні послуги отримуватимуть мало коштів і можуть бути змушені закритися. Проте саме закриття лікарень не передбачене реформою – якщо клініки якісно надаватимуть послуги і пацієнти бажатимуть лікуватися у них, то коштів на утримання лікарень стане навіть більше.

 

Міф 4: Через реформу лікарі масово виїдуть з України

Тому поляки чудово розуміють, що очікує на Україну після прийняття “медреформи” — лікарні будуть закриватися, а українські лікарі масово виїжджатимуть за кордон, де на них вже чекають.

http://uainfo.org/blognews/1508600341-ukrayinskiy-medreformi-duzhe-zradili-za-kordonom-polshcha.html

Реформа передбачає підвищення зарплат лікарів, покращення умов праці та умови для створення лікарями власних практик як фізичних осіб-підприємців. Тому реформа допомагає втримати лікарів в Україні.

Реформа передбачає, що українські лікарі вперше отримають чіткі, чесні та достойні умови роботи. Чим більшу кількість пацієнтів обслуговуватиме лікар, тим більше коштів від держави він зможе отримати. Тариф оплати, який закладається у реформі, передбачає зарплати, не менші за 250% середньої зарплати в Україні (13700 грн до оподаткування станом на листопад 2017). Оплата найкращих лікарів зможе бути набагато більшою. Конкретна оплата медиків буде визначатися у самих медичних закладах.

Це дозволить забезпечити достойні зарплати, а лікарі втратять необхідність клянчити гроші з пацієнтів. Це дозволить запобігти масовому виїзду лікарів закордон, який ми спостерігаємо зараз.

 

Міф 5: У селах масово закриються фельдшерсько-акушерські пункти

Он предвещает массовое вымирание людей, особенно в селах, где, по его словам, вскоре закроются все фельдшерско-акушерские пункты, а кладбища вырастут “на сотни и сотни гектар”.

https://www.obozrevatel.com/health/strakhovaya_meditsina/medreforma-v-ukraine-doroga-k-zdorovyu-ili-put-na-kladbische.htm

Буде збільшене фінансування медиків на селі, інститут фельдшерства буде збережений, а технічний стан ФАПів протягом кількох наступних років буде суттєво підвищений.

Фельдшерсько-акушерські пункти залишаються працювати в селах, при цьому крім фельдшерів додатково на селі почнуть працювати сімейні лікарі (так звана первинна ланка). Якщо законопроект Про підвищення доступності медицини в селах буде прийнятий Верховною Радою, то на амбулаторії в селах буде також додатково виділено понад 5 млрд грн за два роки. Це дозволить відремонтувати та обладнати сучасні пункти для прийому пацієнтів у селах.

Реформа також передбачає додаткові стимули для лікарів щодо роботи у селах. Це дозволить стоврити максимально ефективну медичну мережу у селах.

 

Міф 6: Реформа запроваджує співоплату медичних послуг

Несмотря на то, что из закона исключили термин “сооплаты”, эта статья буквально может расшифровываться именно так. Если манипуляция не входит в бесплатный гарантированный пакет, то заплатит за нее сам пациент

https://strana.ua/articles/99846-chto-menjaet-v-meditsine-prinjataja-radoj-medreforma.html

У проголосованому законопроекті не залишилося норм про співоплату. Гарантовані медичні послуги будуть надаватися повністю безкоштовно для пацієнта.

Усі норми про співоплату медичних послуг (коли частину коштів сплачує держава, частину – пацієнт) було вилучено з тексту Закону щодо реформи. Усі послуги, які могли надаватися по принципу співоплати, будуть повністю безкоштовними для пацієнтів.

 

Міф 7: Реформа проходить, щоб роздерибанити 100 млрд грн через Національну службу здоровя

По словам многих парламентариев, медреформа реально была нужна власти для одного – создания нового органа – Национальной медицинской службы. В этот госорган с особым статусом будут идти все деньги на медицину из бюджета.

https://strana.ua/articles/99846-chto-menjaet-v-meditsine-prinjataja-radoj-medreforma.html

Новостворена служба виконуватиме технічні функції оперування коштами і не матиме до них доступу. Служба зменшить бюрократизацію медицини, оскільки кошти йтимуть напряму з бюджету лікарням в обхід обласних, районних, місцевих бюджетів.

Національна Служба Здоров’я виконуватиме технічні функції розподілу коштів. Самі кошти будуть знаходитись на рахунках Державного казначейства і перераховуватимуться напряму у лікарні, що виключає можливості розкрадання через Службу. Вона лише укладатиме договори про послуги та оплату з лікарнями та слідкуватиме за виконанням таких договорів (щоб послуги реально надавалися пацієнтам).

Роботу Служби перевірятимуть як Рахункова палата і Аудиторська служба, так і НАБУ та НАЗК.

 

Текст підготовлено за підтримки програми Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Позиція, висловлена в публікації, не обов’язково відображає позицію Посольства США в Україні.

Залишити відповідь